Містичні Карпати: 10 місць, оповитих мороком

Містичні Карпати: 10 місць, оповитих мороком

З давніх-давен Карпати вважали місцем скупчення особливої енергетики, що забезпечує заряд бадьорості, наділяє мудрістю та дарує довголіття. З українськими Карпатами пов’язано багато легенд, містичних оповідань, від яких «стине у жилах» кров. Hotels24.ua вирішив «полоскотати нерви» читачам й підготував добірку з десяти таємничих місць гірського краю, оповитих мороком.

Містичні Карпати: 10 місць, оповитих мороком

Містичні Карпати: мольфари та чугайстри

Містичні Карпати: мольфари та чугайстри

Фото взяте на сайті: global-ukraine.com

Цікаво, але місцеві жителі переконані в тому, що на Гуцульщині проживають справжні мольфари. Їм притаманні надзвичайні здібності. Мольфари поселяються, як правило, на околицях селищ, високо в горах, подалі від сторонніх, людських очей. Місцеві знахарі наділені містичними знаннями та вміннями, можуть робити як хороші, так і погані справи.

Вони виліковують тяжкі хвороби, вміють керувати погодою та читати зірки, пророкують майбутнє, привертають удачу і відводять біди. Називають таких людей по-різному: віщунами, чаклунами, відьмаками, ворожками.

Кажуть, що вся сила мольфара полягає в слові та співі. Існує легенда: один раз на рік мольфар залишає свою хатину та прямує, в невідомі людям, печери. Там, протягом дванадцяти днів, віщун має знаходитися в позі ембріона і не робити зайвих рухів. Таким чином, відбувається його очищення. І лише після цього, знахар може повернутися до власної домівки. Мольфари й досі проживають в Карпатах, і з ними мандрівник може  зустрітися віч-на-віч.

На Верховинщині навіть відкрито Музей гуцульської магії, який містить експонати (знаряддя праці, зілля тощо), передані родичами померлих мольфарів.

Корінні мешканці стверджують, що в Карпатах також живе чугайстер. В народному, карпатському фольклорі дану істоту описують по-різному. Із оповідань, ми можемо дізнатися про те, що міфічна істота — це волохатий велетень-чоловік.

Вчені припускають, що чугайстер — це снігова людина, котра нечутно та швидко рухається. Її зріст в два-три рази перевищує той, що у звичайної людини, а тіло повністю вкрите вовною або волоссям.

Є очевидці, які стверджують, що бачили незрозумілу істоту на власні очі. Але фотографій, відеодоказів того, що чугайстер насправді існує немає. Єдине, що вказує на існування загадкової істоти — це велетенських розмірів сліди, котрі люди бачили в різних куточках карпатського краю, переважно на високогір’ї.

ТОП-10 місць в Карпатах, які буде «страшенно цікаво» подивитись

1. Містичний Чорногорський хребет та озеро Несамовите

Містичний Чорногорський хребет та озеро Несамовите

Фото взяте на сайті: karpaty.polnaya.info

Чорногорський хребет в Карпатах оповитий містикою. Гуцули вважають гору місцем зосередження як темних, так і світлих, сакральних сил. Одним із загадкових озер Чорногори є Несамовите. Воно льодовикового походження, займає площу 0,3 гектари. Озеро розташовано на схилі гори Гургул. Довжина водойми становить вісімдесят вісім метрів, ширина – сорок п’ять метрів. В глибину озеро досягає півтора метри. Навіть коли температура повітря опускається нижче нуля, озеро не замерзає, а спеку воно не прогрівається.

Гуцули стверджуюсь, що місцевість, де розташоване озеро Несамовите, є містичною. За народними переказами, саме тут народжується град. Причиною явища стають душі грішників, які спочивають в його водах. Згідно легенди, в озері знайшли свій останній притулок самогубці та вбивці.

Корінні мешканці вірять: якщо кинути в озеро Несамовите камінь, можна ненароком потрапити в одну із загублених душ.

З глибин озера також може повстати вершник, якщо випадковий мандрівник порушить його спокій поганими діями. Розлючена істота почне гарцювати скелями з такою силою, що посиплеться каміння. За вершником з озера, один за одним, винурюватимуть інші загублені душі. Вони стануть збирати за вершником лід та каміння, що покотитились. Коли душі розкриють власні сумки над Чорногорою, то розпочнеться гроза.

В простонародді також можна почути іншу байку. Молода дівчина-утоплениця вкрай буває невдоволена тим, що люди порушують її спокій. Тому, купаючись в озері, можна накликати негоду. Існує також інша, не менш популярна легенда — навколо озера душі грішників виконують ритуальний танець. Якщо в цей час їм попадеться на очі мандрівник, станеться лихо — вони затягнуть його на дно водойми. Врятувати бідолаху зможе лише звучання трембіти.

В народі також поширена й романтична байка. Подейкують, якщо неодружений чоловік або незаміжня жінка вмиються озерною водою, то швидко знайдуть собі пару, і не пройде навіть половина року, як зіграють весілля.

2. Мертве або Журавлине озеро

Мертве або Журавлине озеро

Фото взяте на сайті: travels-ukraine.com

В Карпатах знаходиться унікальне та таємниче Мертве озеро, вода в якому — темного, майже чорного кольору. Озеро виглядає моторошно. Воно характеризується неправильною овальною формою. Вода, не дивлячись на свій колір, являється прозорою. На поверхні озера є бульбашки, які піднімаються з глибин.

Навколо природної водойми можна побачити болотисту місцевість. На берегах озера росте мох, болотна журавлина та осока. З усіх сторін Мертве озеро оточує ялицево-смерековий ліс.

Вода в Журавлиному озері насичена сірководнем. В ній не живе жодний живий організм. Посеред Мертвого озера знаходиться таємничий острівець, який створюють гілки та коріння дерев, а також трави. Якщо уважно придивитися, то можна побачити, як він рухається. Дно озера застеляють стовпи дерев.

Дивовижне озеро довгий час відлякувало місцевих жителів своєю аномальною, темною водою та бульбашками на поверхні. Люди розповідають, що в тутешніх болотах, особливо після сніжної зими або літніх тижнів безперервних дощів, безслідно зникали мандрівники.

3. Кладовище австрійських солдатів біля Говерли в Карпатах

Кладовище австрійських солдатів біля Говерли в Карпатах

Фото взяте на сайті: explorer.lviv.ua

У підніжжя найвищої точки українських Карпат – Говерли — розташоване мовчазне, містичне та моторошне австрійське кладовище періоду Першої Світової війни. Цвинтар знаходиться на галявині, в оточенні лісу. По дорозі до таємничого місця можна побачити пеньки, порослі мохом, та, повалені вітром, дерева.

Відомо, що австрійські вояки, які спочили біля Говерли, загинули в один день, під час запеклого бою між військами Російської держави та Австро-Угорської імперії за панування над висотами Карпат.

Трагічна подія відбулася 30 серпня 1916-ого року. На цвинтарі, в горах, спочивають кілька десятків солдат. Загинули вони дуже молодими, у віці 20-ти — 22-ох років. Сьогодні, на Чорногорському хребті, на висоті приблизно одна тисяча – півтори тисячі метрів вище моря, можливо побачити також фрагменти від окопів.


4. Місто-привид в Карпатах

 Місто-привід в Карпатах

Неймовірно, але в Карпатах є місто однієї вулиці, яке турист не знайде на жодній мапі України. Місто-привид заховалося в лісах прикарпатського краю. Ідея появи, замаскованого в горах, об’єкту належить Берїї.

Історія створення міста до сих пір знаходиться під грифом секретності. Відомо, що його будівництво розпочалося в післявоєнні роки, в той час, коли тривала гонка ядерного озброєння, в якій приймали участь Радянський Союз та Сполучені Штати Америки.

Наказ про зведення містечка було віддано тодішнім головою Секретного комітету Лаврентієм Берією. Завдяки йому, в п'ятидесяті роки в Прикарпатті з'явилася зона обмеженого доступу — куточок Московії. Через те, що місто трималося в секреті, воно овіяне легендами та чутками. Сьогодні, за колючим дротом, малесенький населений пункт виглядає трохи моторошно.

5. Брокенський або гірський привид в Карпатах

Брокенський або гірський привид в Карпатах

Фото взяте на сайті: experttur.com

Над горі Поп Іван, в Закарпатській області, можна злякатись, побачивши брокенського або гірського привида. Свого часу його зафіксувала камера фотографа Сергія Павлюка. Насправді, «світловий» привид немає нічого спільного із містикою і боятися його непотрібно.

До об’єктиву фотографа потрапило унікальне, природне явище, яке дуже рідко можна спостерігати в українських Карпатах. Гірський (Брокенський привид) — це оптична ілюзія, яка виникає при падінні тіні, якщо спостерігати за туманом або хмарами в напрямку, що є протилежним до сонця. Така тінь характеризується величезними розмірами. Інколи вона навіть має різнобарвний ореол.

6. Містичний Ужгородський замок

Містичний Ужгородський замок

Фото взяте на сайті: karpaty.rocks

Цікаво, але з Ужгородською фортецею теж пов'язана містична історія. В XVІІ столітті замком володіли графи Другетті. У одного з них була вродлива донька. В 1657-ому році кордон перетнули польські війська, які очолював граф Любомирський.

Вони поставили перед собою мету — підкорити Ужгородський замок. Щоб дізнатися, як це можна швидко зробити, військовий начальник переодягнувся в одежу пана та поїхав до укріплення. Доля звела його з прекрасною донькою графа. Дівчина всім серцем полюбила ворога та розказала йому, що замок можна підкорити, скориставшись підземним ходом.

Але батько красуні дізнався про зраду своєї дитини. Поляків було знищено, а доньку живцем наказано замурувати в стінах укріплення. Ходить моторошна легенда, що з тих пір, душа дівчини, одягненої у білу сукню, не може заспокоїтися та блукає вночі коридорами замку, плаче й чекає, що її визволять. Люди розповідають, що охорона замку робила спроби наблизитися до містичної постаті, а потім з жахом констатувала те, що та була абсолютно прозорою.

Існує ще одна байка про таємничі підземні ходи укріплення. Завдяки їм, заблокованим в замку людям, доставляли їстівні припаси. Якщо загрожувала небезпека, поразка, по ним можна було дістатися до навколишніх лісів.

В народі також говорять про те, що Ужгородський замок мав сполучення с Невицьким. Поширена також інша думка, що він з’єднувався з Мукачевським та Середнянським замками.

Існує також версія, що Ужгородська фортеця сполучалась з усіма вищевказаними замками одразу. Подейкують, що можна було стрибнути в тридцяти двох метровий колодязь, розташований в дворі укріплення, й вижити, оскільки він з’єднувався з рікою Уж за допомогою підземного ходу.

7. Терношорська Лада — містична скульптура вагітної жінки, розташована поблизу села Снідавка Івано-Франківської області

Терношорська Лада — містична скульптура вагітної жінки біля села Снідавка Івано-Франківської області

Фото взяте на сайті: carpathy.nadvirna.com

В Івано-Франківській області, неподалік від селища Снідавка, знаходиться, оповите таємницею, місце. Тут можна побачити містичну фігуру вагітної жінки, яка досягає у висоту чотирнадцяти метрів. Кам’яна брила, названа фахівцями-істориками Терношорською Ладою, є канонічним праобразом Великої Матері.

В неї відсутнє обличчя. Мандрівники можуть побачити лише тулуб і праву руку, що прикриває живіт. Хто являється автором цього творіння — до сих пір невідомо. Подібні до карпатської, скульптури були знайдені також в Португалії та Ірландії. Археологами до сих пір не встановлено, що це за старовинний витвір мистецтва і звідки він взявся.

8. Містичні Урицькі скелі, камінь «Бог сонця»

 Містичні Урицькі скелі, камінь «Бог сонця»

Фото взяте на сайті: spadok.org.ua

Якщо поїхати до Урицьких скель, розташованих у Львівської області, можна побачити не лише знамениту фортецю Тустань, а й камінь із зображенням особи, який отримав назву «Бог сонця». Він характеризується підвищеною, можна навіть сказати, аномальною енергетикою.

Вчені припускають, що племенами та стародавніми слов’янами дане місце використовувалося для поклоніння богу, що уособлює сонце. На каміннях Урицьких скель викарбувані також солярні знаки. Цікаво те, що їх видно лише в певний час доби.

9. Озеро Марічейка

Озеро Марічейка

Фото взяте на сайті: karpaty.life

Високогірне, мальовниче озеро Марічейка належить до гірського масиву Чорногора. Воно має льодовикове походження, розташоване в Верховинському районі Івано-Франківської області, на північно-східному схилі гори Шурин (на висоті одна тисяча п'ятсот десять метрів вище рівня моря).

Озеро досягає в глибину не більше одного метру, поросло осокою. Його, з усіх сторін, оточують смерековий та сосновий ліси. З природною водоймою пов'язана одна містична легенда.

В далекі, неспокійні часи, в місцевості, де нині розташовано озеро, проживала дівчина по імені Марічейка. Місцеві жителі постійно жили в остраху через набіги татар. В один день ворог зумів добратися і до села Марічейки. Люди вирішили шукати порятунку в горах, але татари рушили за ними.

Молода дівчина стала на захист свого народу. Їй вдалося зупинити татар. Дівчина завела вороже військо в болотисту місцевість. Татари вирішили наказати Марічейку за цей вчинок. Коли вони кинулися вбивати дівчину, все навколо затремтіло та полетіло каміння. Здійнявся сильний вітер, вдарив грім. Земля розступилася, виникло озеро, в якому й втопилися вороги.

10. Скелі та камінь Довбуша, печери духів

 Скелі Довбуша

Фото взяте на сайті: ru.wikipedia.org

В Карпатах є ще одне містичне місце — скелі Довбуша. Вони знаходяться на висоті шістсот сімдесят метрів вище рівня моря серед букових дерев. Кожна скеля має свою назву. Серед них є «Українські Робін Гуди», «Тюльпан», «Вітряк», «Лялька». Тут ватажок опришків XVIII сторіччя Олекса Довбуш, який грабував багатіїв на користь бідних, разом з опричниками переховувався від польських магнатів.

Люди, проходячи повз скель, доторкнувшись до них, будуть наділені силою та добром. Справедливість стане їх невід'ємним атрибутом. Ходять чутки, що в одній із скель до сих пір сховані скарби Довбуша, які він не встиг роздати людям, що жили в злиднях.

Говорять, що скелі зберігають пам'ять предків гуцульского краю. Якщо порушити їх спокій, то можна викликати дощ з грозою. Також низько над головою почне літати птах.

Міць, силу народного улюбленця Олекси Довбуша уособлює «камінь вічності» . Якщо вирити легенді, герой міг, не прикладаючи особливих зусиль, зрушити його з місця, тим самим, демонструючи свою силу простому люду.

Камінь Довбуша

Фото взяте на сайті: traveling.dn.ua

Сьогодні, доторкнутися до каменю, наділеного особливою енергетикою, мріє кожний турист, маршрут якого пролягає від селища Бубнище Івано-Франківської області. Кажуть, якщо в сонячний день загадати бажання, що йде від серця, то воно неодмінно збудеться!

Мандрівники не можуть обминути увагою також печери духів. Але на шляху тих, хто вирішив проникнути в них, постане безліч сходів та лавок, колодязів та ровів. Унікальні печери нагадують обитель чаклунів, духів, язичницьке святилище, в якому проводяться таємничі, містичні ритуали та обряди. Ходять також чутки, що в даній місцевості існує таємна печера, в котрій зберігається золото народного месника. Її охороняють кам'яні велетні. Відкриється печера лише тому, хто знає магічне слово.

Корінні мешканці переконані в тому, що залишатися тут на ніч небезпечно. Та й самі туристи, налякані розповідями про печерних духів, які охороняють дану місцевість, не наважуються це зробити.

Де зупинитися: туристів приймають готелі Карпат


 

Ніде в Україні Ви більше не зустрінете такого химерного переплетіння легенд та таємниць, як в Карпатах! Величні гори, густі ліси, бурхливі водоспади та прозорі струмки — все це, здається, наповнене особливою містикою. Дуже хочеться повірити в те, що високо в горах, біля глибокого озера живе старець — мольфар, котрий керує силами природи… Відправляйтесь по містичним місцям Карпат! Нові, яскраві враження Ви гарантовано отримаєте! А перед подорожжю, не забудьте забронювати готель!

Читайте ще:

 

При повному або частковому використанні матеріалів Hotels24.ua — активне посилання на джерело обов'язкове.
26.01.2018
HOTELS24.ua
Оцініть статтю: Містичні Карпати: 10 місць, оповитих мороком
  • дуже погано
  • погано
  • нормально
  • добре
  • клас
(4 бали з 5, всього оцінок 5 )
(??) (??) (??)
Підбір та бронювання готелів по телефону (цілодобово без вихідних)